
Zainwestuj swój czas w segregację odpadów!
Przy okazji Dnia Ziemi przypominamy, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki! Planeta podziękuje za każde opakowanie wyrzucone do właściwego pojemnika.
Redakcja Forum Mleczarskiego wspólnie z Fundacją ProKarton przygotowała tekst, w którym omówiony zostaje projekt piktogramu na opakowania: „Dzięki wspólnym działaniom konsumentów, producentów i decydentów możemy osiągnąć wysokie poziomy segregacji i recyklingu. Projekt oznaczeń jest krokiem właśnie w tym kierunku. To nasz wspólny cel, aby chronić środowisko i dążyć do gospodarki o obiegu zamkniętym”.
Portal Dla Handlu prezentuje projekt piktogramu, który przygotowała Fundacja ProKarton: „Dzięki takiemu oznaczeniu, już w trakcie korzystania z opakowania dowiadujemy się, że karton po płynnej żywności, jako opakowanie wielomateriałowe, należy wyrzucić do żółtego pojemnika”.
Na portalu Wiadomości Handlowe można przeczytać o projekcie piktogramu, który przygotowała Fundacja ProKarton: „Prosta, symboliczna forma pozwala na jasny, czytelny przekaz. Jednocześnie zwarta kompozycja nie zajmie dużo miejsca potrzebnego na komunikaty marketingowe. Dodanie tego niewielkiego szczegółu na opakowaniu pozwoli na upowszechnienie wiedzy o zasadach selektywnej zbiórki”.
Na portalu Teraz Środowisko opublikowano wywiad z prezesem Fundacji ProKarton Łukaszem Sosnowskim, w którym opowiada on o najważniejszych zagadnieniach związanych z selektywną zbiórką kartonów po płynnej żywności: „Kartony do płynnej żywności są poddawane recyklingowi zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Najpierw, w prostym procesie fizyczno-mechanicznym, oddziela się od siebie poszczególne warstwy opakowania. W ten sposób odzyskujmy celulozę, która stanowi ok. 75 proc. opakowania”.
Redakcja portalu Onet wspólnie z Fundacją przygotowała quiz, w którym można sprawdzić swoją znajomość zasad segregacji odpadów.
Na portalu Wirtualne Media można przeczytać o szczegółach kampanii edukacyjnej Fundacji ProKarton „Karton, naturalnie!”.
„Fundacja ProKarton rozpoczyna jesienną edycję kampanii edukacyjnej „Karton, naturalnie!”. Jej celem jest poprawa świadomości na temat poprawnej segregacji kartonów po płynnej żywności do żółtego pojemnika” - w ramach kampanii „Karton, naturalnie!” redakcja portalu Onet rozmawiała z prezesem Fundacji ProKarton Łukaszem Sosnowskim o zasadach poprawnej selektywnej zbiórki w gospodarstwach domowych.
Portal Samorządowy przygotował artykuł, w którym powołuje się na dane z badania społecznego Fundacji: „Ponad 3/4 Polaków (77 proc.) deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe, a na poprawną segregację większą uwagę zwracają kobiety - wynika z cyklicznego badania przeprowadzonego przez fundację ProKarton”. Zachęcamy do lektury całego materiału.
„Wyniki cyklicznego badania społecznego, przygotowanego na zlecenie Fundacji ProKarton przez firmę badawczą Kantar, pokazały, że stan środowiska naturalnego nie jest Polakom obojętny. 77 proc. deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe. Odsetek ten nie zmienił się względem roku 2020” – można przeczytać na portalu dlahandlu.pl.
Na Portalu Spożywczym opublikowany został artykuł przygotowany przez Fundację ProKarton, w którym tłumaczymy, w jaki sposób kartony do płynnej żywności wpisują się w założenia GOZ.
Portal Komunalny podsumowuje pierwszą dekadę działalności Fundacji ProKarton oraz przedstawia nasze plany na kolejne lata.
Na portalu opakowanie.pl opublikowany został artykuł przygotowany przez Fundację ProKarton z okazji Dnia Środowiska w 2021 roku.
Na Portalu Komunalnym o założeniach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) z perspektywy branży kartonów do płynnej żywności wypowiedział się Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.
Redakcja Portalu Samorządowego z okazji Dnia Ziemi przygotowała z pomocą ekspertów materiał ze wskazówkami, jak dbać o środowisko i klimat. Jednego z komentarzy udzielił Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.
Portal dlahandlu.pl opublikował założenia 10-letniej Mapy Drogowej branży kartonów do płynnej żywności.
Na portalu niezależna.pl można zapoznać się z danymi pochodzącymi z przeprowadzonego w 2020 roku badania społecznego Fundacji ProKarton.
Na Portalu Spożywczym przeczytać można wyniki badania społecznego na temat znajomości zasad selektywnej zbiórki i poziomu wiedzy na temat kartonów do płynnej żywności z 2020 roku.
Redakcja portalu Wiadomości Handlowe opublikowała wyniki badania społecznego Fundacji z 2020 roku.
W artykule na portalu Rzeczpospolita.pl możemy przeczytać komentarz prezesa Fundacji ProKarton odnośnie wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).
Portal portalkomunalny.pl informuje o tym, że Fundacja ProKarton została członkiem Polish Circular Hotspot – platformy współpracy, której celem jest promowanie i budowanie w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym.
Redaktor Dominik Szymański z portalkomunalny.pl przy okazji Dnia Ziemi rozmawia z prezesem Fundacji ProKarton o gospodarce obiegu zamkniętego (GOZ), zaletach kartonów do płynnej żywności i certyfikacji FSC®.
Portalspozywczy.pl informuje, że od 2 marca 2020 r. funkcję prezesa Fundacji ProKarton objął Łukasz Sosnowski, ekspert w obszarze GOZ - gospodarki o obiegu zamkniętym.
O zmianie na stanowisku prezesa Fundacji ProKarton informuje portal hurtidetal.pl.
Na portalu wiadomoscihandlowe.pl ukazał się wywiad z Łukaszem Sosnowskim, w którym Prezes Fundacji mówi o certyfikacji upraw leśnych (z których pozyskiwany jest surowiec drzewny do produkcji kartonów do płynnej żywności), prawidłowej segregacji odpadów i korzyściach z recyklingu.
22 kwietnia, czyli Dzień Ziemi, był okazją do rozmowy i przypomnienia, że codzienne wybory Polaków wpływają mają niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Z publikacji, która ukazała się na portalspozywczy.pl można dowiedzieć się, co możemy zrobić dla dobra planety oraz czego powinniśmy w tym zakresie oczekiwać od instytucji publicznych i podmiotów prywatnych.
W artykule możemy przeczytać o działaniach, która Fundacja ProKarton zrealizowała z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi.
Portalkomunalny.pl opublikował wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji ProKarton, które przedstawia obecne możliwości technologiczne i ekonomiczne wysortowywania kartoników po żywności płynnej.
W artykule możemy przeczytać o badaniu przeprowadzonym na zlecenie Fundacji, które pokazało, o ile wyższy jest odsetek wybierania kartonów selektywnie zebranych w gospodarstwach domowych (tzn. zdeponowanych do odpowiedniego, żółtego pojemnika) od tych ze strumienia zmieszanego, a także które Regionalne Instalacje wybierają najwięcej tego rodzaju odpadu.
Sozosfera.pl opublikowała artykuł o akcji ekologicznej „Śmieci skrzydeł nie mają”, której partnerem była Fundacja ProKarton. Akcja swoim zasięgiem objęła Karkonosze, Beskidy, Tatry i Bieszczady, gdzie wolontariusze przypominali o obowiązku sprzątania po sobie na górskim szlaku.
Na stronie Hurtidetal.pl, w artykule możemy przeczytać o Koalicji 5 frakcji, która działa na rzecz wsparcia selektywnej zbiórki odpadów poprzez system eko-oznakowań. Fundacja ProKarton jest jednym z członków Koalicji.
Portal e-gospodarka.pl opublikował artykuł prezentujący badanie, które firma Kantar TNS przeprowadziła na zlecenie Fundacji ProKarton. W badaniu zapytano Polaków, czy i jak segregują na co dzień odpady, w tym kartony po płynnej żywności.
W artykule na portalkomunalny.pl możemy przeczytać o akcji edukacyjnej „Cykling recykling”, która miała miejsce w 12 miastach leżących nad Wisłą. Podczas eventów zachęcano Polaków do nieśmiecenia oraz przykładania większej wagi do poprawnej selektywnej zbiórki odpadów do pojemników w odpowiednich kolorach. Jednym z partnerów akcji była Fundacja ProKarton.
Portal tvn24.pl opublikował artykuł, w którym możemy przeczytać o wynikach badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Fundacji ProKarton.
Przy okazji Dnia Ziemi przypominamy, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki! Planeta podziękuje za każde opakowanie wyrzucone do właściwego pojemnika.
Fundacja ProKarton przygotowała projekt oznaczeń na opakowania kartonowe do płynnej żywności, które ułatwią konsumentom poprawną segregację odpadów. Producenci, wprowadzający na rynek mleko, sok czy inne produkty w kartonach, mogą je bezpłatnie wykorzystać na swoich opakowaniach, aby podnieść poziomy zbiórki w żółtym pojemniku.
18 lutego 2022 roku odbyła się konferencja „System kaucyjny elementem polskiego ROP”. W jej trakcie pokazaliśmy, że Rozszerzona odpowiedzialność producenta to niezbędne narzędzie do podnoszenia poziomu recyklingu kartonów do płynnej żywności.
Przy okazji Dnia Ziemi przypominamy, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki! Planeta podziękuje za każde opakowanie wyrzucone do właściwego pojemnika.
Fundacja ProKarton przygotowała projekt oznaczeń na opakowania kartonowe do płynnej żywności, które ułatwią konsumentom poprawną segregację odpadów. Producenci, wprowadzający na rynek mleko, sok czy inne produkty w kartonach, mogą je bezpłatnie wykorzystać na swoich opakowaniach, aby podnieść poziomy zbiórki w żółtym pojemniku.
Nie każdy konsument wie, że także opakowania mają swój ślad węglowy. Warto wybierać produkty w opakowaniach o mniejszym wpływie na środowisko, jak kartony do płynnej żywności. Porównując z butelką PET generują one o prawie połowę niższą emisję CO2 Źródło: https://t.co/gflLGhzEKF
Czytaj więcej